Az Alois Dallmayr Magyarország ismeretterjesztő és szórakoztató blogja

Dallmayr Magazin

Keserű a kávé? – első rész

2022. október 21. - Alois Dallmayr Magyarország

dallmayr-magazin-keseru-kave-okok-1-00.jpg

A száj a bögrére tapad, az agy felkészül a pörkölt kávé fennséges simogatására, de ami érkezik, az minden, csak nem finom. Sokkal inkább fanyar, orrfacsaró, pokoli főzet.

Ha a kávénk túl keserű, annak több oka is lehet - a helytelen őrléstől kezdve a rossz hőmérsékleten át a piszkos gépig vagy a lejárt szavatosságú kávébabokig. Íme nyolc gyakori ok, amiért a kávénknak rossz íze lehet, és ötletek a hibák kijavítására.

Honnan származik a kávébab?

Mindig fontos ellenőrizni, honnan ered a bab. Ha a csomagoláson az áll, robusta, már meg is van a probléma forrása! A viccet félretéve, a robusta babot könnyebb termeszteni, és ezt általában alacsonyabb tengerszint feletti magasságban (600-760 méter) teszik, így olcsóbban lehet megvásárolni. Ezek a babok több savat és kevesebb cukrot tartalmaznak, pörköléskor kesernyés ízűek. A robusta nagy ápolási igényű unokatestvére, az arabica magasabb fekvésű területeken (1200 - 1500 méter) terem a legjobban, és édesebb jegyeket tartalmaz, amelyek általában pörköléssel jönnek ki. Emellett a robusta kétszer annyi koffeint tartalmaz, mint az arabica, és a tiszta koffein az egyik legkeserűbb anyag, amit az emberiség ismer.

dallmayr-magazin-keseru-kave-okok-1-01.jpg

Az orr tudja

A friss kávé illata szinte mindig azt az érzést kelti bennünk, hogy minden rendben lesz. Egyúttal ez az egyik első módja annak, hogy megtudjuk, megromlott-e a kávé. Ha a kávébabok illata gyenge, akkor az ízük is gyenge lesz. Ha fanyar szaguk van, vagy a rothadás látható jelei mutatkoznak rajtuk, dobjuk ki őket, eszünkbe se jusson megfőzni. Emellett mindenképpen ellenőrizzük a "Roasted on" dátumot, és győződjünk meg róla, hogy a dátum néhány héten belül van. A minőségi pörkölők nem félnek megadni ezt az adatot, míg a lejárti dátumból nem derül ki, mikor pörkölték a kávét. Márpedig a kávénak sem végtelen az élettartama.

dallmayr-magazin-keseru-kave-okok-1-02.jpg

Jóból is megárt a sok

A kávé egzakt tudomány, ezért van sok csomagoláson főzési útmutató. Ha nem a javasolt arányokat alkalmazzuk, a végeredmény rossz ízű kávé és rossz szájízű fogyasztó. Példa: automata kávéfőzők esetén 7 gramm kávét a javaslat 100 milliliter vízhez. A pörkölési szint azt is meghatározza, milyen hőmérsékleten kell főznünk a kávét. Az általános szabály szerint minél sötétebb a pörkölés, annál alacsonyabb a főzési hőmérséklet. Tehát a világos pörkölésű kávét 96°C, míg a sötét, ízletes francia pörkölésű kávét inkább 90°C körüli hőmérsékleten főzzük! Ha a víz túl meleg vagy túl hideg, a főzet keserű, gyenge minőségű lesz.

A tiszta kávéfőző jó kávéfőző

Az otthoni kávégépeket ajánlott három-hat havonta kitisztítani. Kávézóban ugyanez a ciklus négy-hat hétre rövidül.

dallmayr-magazin-keseru-kave-okok-1-03.jpg

Folytatjuk…

 

fotók: coffeesemantics.com, allannbroscoffee.com, topdoctormagazine.com, coffeedesk.com

forrás: coffeegeek.com 

A bejegyzés trackback címe:

https://dallmayrmagazin.blog.hu/api/trackback/id/tr5217948206

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása