A tavaszi nagytakarítás már sokakat elért idén. A lakás ragyog, enni lehetne a földről, azonban eljött az őszinte vallomások ideje: mikor volt utoljára kitisztítva a kávégép? Lássuk, mi történik, ha nem tisztítjuk rendszeresen reggeleink fontos kellékét!
Egyszerűnek hangozhat, mégis sokaknak eszébe sem jut, hogy a kávéfőző alapos tisztítása elengedhetetlen folyamata a kávéfőzésnek. Az azonban édes kevés, ha a gépezet kívülről csillog-villog, ugyanis a varázslat odabent történik.
Amikor megkínálnak minket egy csésze friss feketével, a kért cukor és/vagy tej mellé nem szerencsés, ha lerakódott olaj, piszok és vízkő társul.
Ha közelebbről szemügyre vesszük a gépet, a rejtett fémrészekhez és a vizes csövekhez gyakran fekete piszok ragad, melynek nem csak látványa nem túl kívánatos, de a kávé minőségét is nagy mértékben ronthatja.
De mi is ez a fekete piszok, és hogy került oda? A főzés során a kávébab által kibocsátott olajok halmozódnak fel a kávégép egyes részeiben. Tehát, ha jól működő gépet és finom kávét szeretnénk, muszáj odafigyelnünk a maradék olaj rendszeres eltávolítására.
Azonban mielőtt az összes tisztítószerrel és kefével nekivágnánk a masina nagytakarításának, érdemes elolvasni a géphez kapott használati útmutatót. Egyes gépek esetében külön feltüntetik, hogy milyen tisztítási módszereket kerüljünk, ezeket mindenképp tanácsos betartani.
De mégis milyen gyakran érdemes tisztítani a bizonyos részeket?
Vannak, akik úgy vélik, minden egyes használat után, azonban lássuk be, ez egy rohanós reggelen szinte lehetetlen küldetés. Természetesen, a kávégép tisztítása függ attól is, hogy milyen gyakran főzünk kávét. A vendéglátóegységekben például napi szintű alapos tisztítás teszi lehetővé a minőségi eszpresszó elkészítését. Otthoni használat során, ideális esetben azonban 10-15 főzésenként elegendő felvenni a harcot a lerakódott olajjal.
Honnan lehet tudni, hogy tisztításra szorul a gép?
Az egyik legegyértelműbb jel, ha megváltozik a kávé íze. Még ha megjelenésében nem is tér el a megszokottól, ha hirtelen rossz mellékíze lesz a kávénak, gyanakodhatunk, hogy a probléma forrása a kávégép tisztaságában keresendő.
A másik gyakori (és szemmel is egyértelműen azonosítható) jel, ha bepillantunk a kávégép kifolyó részébe. Ha meglátjuk a már korábban említett fekete piszkot, az a kávégépünk segélykiáltása lehet egy alapos takarításért.
A fentiek alapján ugyan körülményesnek tűnhet a kávégép tisztán tartása, de a higiéniai szempontokra mindenképpen érdemes odafigyelni. Hiszen akármilyen technikával is készítsük kedvenc reggeli italunkat, csak tiszta eszközökkel garantálhatjuk a megfelelő minőséget és ezzel a tökéletes kávét.
Forrás: thecoffeeuniverse.org, pixabay.com