Egy kávéültetvény meglátogatása remek kiegészítő programja lehet a nyaralásnak, és rávilágít arra, miért kérnek annyit pénzt a minőségi kávéért. Továbbá egy olyan meghatározó élmény lehet, mely bebizonyítja, hogy nem mindegy, mely cég termékét emeljük le a polcról a boltban. Amikor testközelből éli meg valaki a kávé betakarításának folyamatát, már nem csak az adott cég hangzatos reklámjával, hanem az a mögött meghúzódó emberi életekkel is találkozhat.
Ahhoz képest, hogy mennyire összetett a kávé íze, meglehetősen egyszerű elkészíteni. Sőt, túl egyszerű: az ember ledarálja az előírt mennyiségű szemet, hozzáad némi forró vizet, és kész is! Mindez elég nagy ellentétben áll azzal a fáradságos, hosszadalmas és sokszor veszélyes munkával, melynek során a kávé eljut a fogyasztóhoz. Aki szeretné testközelből megtapasztalni ezt a folyamatot, annak azt javasoljuk, hogy menjen vissza a gyökerekig (vagy legalább a termésig), látogasson meg egy ültetvényt, biztosan maradandó élményekkel fog gazdagodni.
Bár a szenvedélyes kávérajongók és a tájékozott baristák nagyjából tisztában vannak azzal, mennyi energiát emészt fel a fogyasztható kávé előállítása, még ők is más szemmel fognak a csomagra nézni, ha testközelből élik meg a dolgot. Egy efféle látogatás persze inkább turistaprogram, mint munka, de már az a pár óra (vagy egy-két nap) is jól szemlélteti, milyen komoly robot zajlik a cserjék között. Zötykölődés a teherautó platóján az ültetvényre, kosár a derékra, aztán a termés szedése, végig kitéve a forró napsugaraknak.
A döbbenetet fokozza, amikor kiderül, mennyi bért kapnak mindezért a munkások. Mert bár a megélhetési költségek eltérőek a világban, azért napi 10 USA dollár (durván 3000 Forint) akkor is kevésnek hangzik – pláne, hogy kemény fizikai munkáról van szó. A betakarítás azonban csak egy apró szelete a teljes folyamatnak, amit aztán a feldolgozás lépései követnek, majd a csomagolás és végül, a szállítás. Ennek fényében különösen érdemes elgondolkodni a boltban, amikor nagyon olcsó terméket látunk a polcon, és inkább megkeresni azokat a márkákat, amelyek etikus módon közelítenek a kávéhoz.
Pillanatok egy kolumbiai kávészüretből:
fotók: dailycoffeenews.com; reuters.com; coffeelands.crs.org; thecoffeefolk.com
forrás: coffeegeek.com