Nyár közepén durva hidegfront sújtotta Brazília három kávétermelő területét, egy olyan időszakban, amikor a szárazság már eleve kikezdte a növényeket.
Hangozzék bármilyen bizarrul, tényleg megtörtént: Minas Gerais, São Paulo és Paraná régiókban fagykár érte a kávéültetvényeket. A kár mértékét eleinte nehéz volt felbecsülni, de hamar kiderült, hogy az nagyobb, mint eleinte gondolták. A szakértők végül 4,5 millió zsákban jelölték meg a kiesett mennyiséget, ami az idén várható termés 8-10 százaléka. Önmagában nem hangzik tragikusnak, de ha hozzávesszük, hogy a szállítási nehézségek és kikötő-lezárások miatt 2021-ben már szembe kellett nézni néhány nehézségekkel, rájövünk, hogy mégis van ok egy kis szomorkodásra.
Brazília évente 50 millió zsáknyi kávét termel, ehhez képest a 4,5 millió nem sok. Ám a többi tényezővel együtt - kiegészítve azzal az információval, hogy az emelkedő üzemanyag- és vegyszerárak miatt a termelési költségek is emelkedtek – már figyelemre méltó hatást generál. A drágulás a prémium kávék gyártóit kevésbé érintette érzékenyen, ők különösebb kockázat nélkül emelhettek árat.
Mivel ilyen jellegű kár évtizedek óta nem érte a kávéipart, és a kilencvenes évek vége óta mindössze harmadszor kúszik a jelenlegihez hasonló szintre a kávé ára az árutőzsdén, enyhe idegesség futott végig az iparon. Pánikra ugyanakkor semmi ok, az ellátásban nincs nagyobb fennakadás, az árszint pedig várhatóan lejjebb megy a közeljövőben. Addig főleg a pörkölőüzemeknek kell kissé átalakítani a szokásaikat, egy év helyett csak pár hónapra előre lekötni/megvásárolni a nyers kávét.
Hosszú távon jó eséllyel visszaállunk a korábbi szintekre, a termelőknek azonban jobban oda kell figyelniük a hatékonyságra, ami nyilván nem egyszerű feladat egy, az időjárás szeszélyeinek ennyire kitett szegmensben.
fotók: dailycoffeenews.com
forrás: Royal Coffee (https://royalcoffee.com/frost-in-brazil-what-does-it-mean/ )